سوالات متداول در مورد قوانین دریافت شهروندی استرالیا (اکتبر 2017)

۰۱ آبان ۱۳۹۶
قانون پیشنهادی دولت استرالیا که برای اصلاح شرایط دریافت شهروندی استرالیا ارائه شده بود در17 اکتبر توسط مجلس سنای این کشور رد شد. درنتیجه کلیه درخواست های ارائه شده برای دریافت شهروندی استرالیا با همان قانون قبلی بررسی خواهند گردید.
این تغییرات ممکن است برای جولای 2018 مجددا از طرف دولت درخواست گردد، لذا توصیه میکنیم که هرچه سریعتر درخواست های خود را ارائه نمایید.
در این مقاله به بررسی برخی سوالات متداول و الزامات دریافت شهروندی استرالیا خواهیم پرداخت.

پرسش: وضعیت قوانین وضع شده ی دولت برای تغییر شرایط دریافت شهروندی هم اکنون چگونه است؟
پاسخ: با توجه به عدم تصویت این قوانین در مجلس سنا، قوانین اجرا نمیشوند و قوانین قدیمی کماکان به عنوان اصل مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

پرسش: من پرونده خودم را برای دریافت شهروندی استرالیا ارائه کرده ام، شرایط من چگونه خواهد شد؟
پاسخ: اگر شما درخواست خود را برای شهروندی استرالیا قبلاً ارائه کرده اید، این درخواست باید تحت قوانینی که قبل از 20 آوریل 2017 اعمال شده اند، مورد ارزیابی قرار گیرند (قوانین قدیمی).
همه متقاضیان باید به زودی یک ایمیل تأییدیه دریافت نمایند.
اداره مهاجرت پرونده های بسیاری را که پس از 20 آوریل ارائه شده اند، نگه داشته و ارزیابی نکرده است بنابراین امیدواریم بررسی این پرونده ها هرچه سریع تر شروع شود.

پرسش: آیا دولت استرالیا مجدداً خواهان ایجاد تغییرات در شرایط خواهد شد؟
پاسخ: به نظر می رسد که دولت به بررسی مجدد قانون مجلس خواهد پرداخت وبه احتمال زیاد شرایط و الزامات اقامت را تغییر (افزایش) خواهد داد. این موارد میتوانند به شرح زیر باشند:
- نیاز به یک آزمون انگلیسی برای متقاضیان، اگرچه احتمالا در حدی کمتر از آیلتس 6 (تمام مهارت ها شش و بالاتر) خواهد بود.
- احتمال ارائه یک آزمون یکپارچه
- احتمال افزایش قدرت وزیر برای مواردی مثل رد درخواست پرونده شهروندی افراد، باطل کردن شهروندی فردی که قبلا تابعیت خود را از کشور استرالیا دریافت نموده است، ایجاد تاخیر در برپایی جشن شهروندی درصورتی که وزیر احساس نگرانی نماید و...

پرسش: اگر این تغییرات اعمال شوند، از چه زمانی بر پرونده های ارائه شده موثر خواهند بود؟
پاسخ: دولت اظهار داشت که اگر تغییراتی در مورد الزامات صورت گیرد، به درخواست هایی که قبل از 1 جولای 2018 ارائه شده است، اعمال نخواهد شد.

پرسش: شرایطی که دولت در مورد زمان اقامت مورد نیاز برای دریافت شهروندی استرالیا اعلام کرده بود چیست؟
پاسخ: بر اساس شرایط پیشنهادی دولت، فرد متقاضی موظف خواهد بود که برای مدت چهار سال بعد از دریافت اقامت دائم خود (PR) در استرالیا اقامت داشته باشد.
این بدان معناست که زمان های سپری شده در استرالیا که پیش از دریافت PR بوده است، مانند دوران دانشجویی و... جزء زمان مورد نیاز برای دریافت تابعیت استرالیا محاسبه نخواهد شد.

پرسش: شرایط فعلی دریافت اقامت استرالیا چیست؟
پاسخ: زمانی که شما درخواست خود را برای  دریافت شهروندی استرالیا ارائه می نمایید باید شرایط عمومی دریافت شهروندی را داشته باشید.
از نظر زمانی شما نیاز دارید که
1- در چهار سال گذشته به هر شکلی (با ویزای دائم یا موقت یا ویزای بریج) در استرالیا بوده باشید و ضمنا از این مدت چهار سال حداکثر 12 ماه آن را در خارج از استرالیا گذرانده باشید.
2- در دوازده ماه گذشته بر اساس یک ویزای اقامت دائم در استرالیا بوده باشید و در این مدت 12 ماه حداکثر 3 ماه آن را در خارج از استرالیا گذانده باشید.
بسیاری از دارندگان اقامت دائم استرالیا (PR) میتوانند پس از گذراندن یک دوره 12 ماهه درخواست دریافت شهروندی خود را مطرح نمایند. این به آن دلیل است که سه سال پیش از دریافت PR را به صورت ویزای موقت مثلا به عنوان دانشجو و یا با ویزای 457 در استرالیا زندگی نموده اند.

پرسش: الزامات فعلی برای زبان انگلیسی چیست؟
پاسخ: شما فقط باید یک آزمون شهروندی که به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد را تکمیل نمایید.
 در حال حاضر هیچ آزمون رسمی برای این مورد برای متقاضیان وجود ندارد.

نتیجه
این موضوع برای بسیاری از کسانی که دارای اقامت دائم هستند بسیار خوشحال کننده خواهد بود که پیشنهاد لایحه تغییر قوانین شهروندی در مجلس سنا شکست خورد.
با این حال به نظر می رسد احتمال دارد قانون در برخی موارد مجددا به اجرا درآید - این موضوع بر افرادی که از نظر زمان اقامت دچارمشکل هستند و یا قادر به برآورده نمودن نیازهای انگلیسی (آزمون آیلتس) نیستند، تاثیر خواهد گذاشت.
اگر درحال حاضرشرایط دریافت شهروندی استرالیا را دارید، توصیه می کنیم قبل از 1 جولای 2018 برای درخواست شهروندی به منظور جلوگیری از هرگونه تغییر پیشنهادی اقدام نمایید.
برای مشاوره در مورد احتمال واجد شرایط بودن خود برای دریافت شهروندی استرالیا میتواید با مشاوران ما تماس بگیرید.