کلیاتی درباره کویینزلند

آب و هوا
در سراسر کویینزلند به دلیل بزرگی، تنوع قابل توجهی در آب و هوا وجود دارد. بارش کم و تابستان گرم و مرطوب برای مرکز و غرب، فصل مرطوب برای شمال دور و آب و هوای گرم و معتدل در طول نوار ساحلی بخشی از آب و هوای متنوع کویینزلند است. مناطق مرتفع جنوب شرق در اواسط زمستان، دمای زیر نقطه صفر دارند.
بلایای طبیعی یک تهدید برای کویینزلند به حساب می‌آیند. طوفان شدید گرمسیری، جاری شدن سیل، خشکسالی، آتش سوزی، تگرگهای بزرگ و حتی گردباد نیز می‌تواند رخ دهد.
 
جمعیت
جمعیت کویینزلند نسبت به باقی ایالتهای استرالیا کمتر متمرکز هستند،50 درصد جمعیت در خارج از بریزبن (پایتخت) و 25 درصد در خارج از تراکم شهری جنوب شرق کویینزلند زندگی می‌کنند. با توجه به سرشماری سال 2011، پیوستگی های مذهبی اصلی در کویینزلند به شرح زیر است:
کلیسای کاتولیک روم                   23.8 درصد
بدون دین                                 22.1 درصد
کلیسای آنجلیکا                         18.9 درصد
کلیسای متحد                           8.4 درصد
کلیساهای پروتستان و مصلح          3.5 درصد
ادیان دیگر                                25.3 درصد
 
اقتصاد و گردشگری
رونق اقتصادی کویینزلند به گردشگری و صنایع معدن آن وابسته است. بین سالهای 1992 تا 2002 ، رشد تولید ناخالص دولت کویینزلند، عملکرد بهتری نسبت به همه ایالات و مناطق دیگر داشته است. صنایع اولیه کویینزلند عبارت است از: موز، آناناس، بادام زمینی، طیف گسترده ای از میوه های گرمسیری و معتدل، سبزیجات، غلات و حبوبات، پرورش گاو، پنبه، نیشکر، پشم، معادن سنگ، ذغال سنگ، نقره، سرب، روی، طلا و مس.
سومین صنعت پیشرو کویینزلند، گردشگری است با میلیونها بازدید کننده بین ایالتی و خارجی که برای دیدن مناطق ساحلی گرمسیری آفتابی، جنگلهای انبوه سرسبز و محدوده کوهستانی معتدل و دیدن "بریر ریف  (Barrier Reef)" به عنوان  مشهورترین تپه های مرجانی جهان، پناهگاه های حیات وحش و پارک های جنگلی که در کویینزلند وجود دارد، می‌آیند.
 
حمل و نقل
بزرگراه های ملی، به ویژه در جنوب شرق کویینزلند مانند "M1" مشغول به کار هستند. خدمات راه آهن اصلی توسط راه آهن کویینزلند و اقیانوس آرام عمدتا بین شهرهای بزرگ در امتداد شرق نوار ساحلی ارتباط برقرار می‌کنند. بنادر عمده، شامل بندر بریزبن و بنادر تابعه در گلدستون (Gladstone) می‌شوند. فرودگاه بریزبن دروازه اصلی بین المللی و داخلی در خدمت رسانی به ایالت است. فرودگاه گولدکوست (Gold Coast) و فرودگاه تانزویل (Townsville) از برجسته ترین فرودگاهها هستند. در جنوب شرق کویینزلند، سیستم حمل و نقل عمومی‌ یکپارچه شامل اتوبوس، راه آهن و خدمات کشتی موجود است.
 
حکومت و دولت
قدرت اجرایی به فرماندار، که نماینده و منصوب شده توسط الیزابت دوم و ملکه استرالیا و مشاور ملکه در هدایت نخست وزیر، واگذار شده است. دولت محلی مکانیزم شهری و مناطق را در حد مجاز زیر نظر دولت اصلی مدیریت می‌کند. هر منطقه دارای یک شورا است که مسئول ارائه طیف وسیعی از خدمات عمومی‌ و شهری است.
 
دانشگاهها
دانشگاه اول ایالت دانشگاه کویینزلند (UQ)، در سال 1909 تاسیس شد و در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه جیمز کوک اولین موسسه آموزش عالی در شمال کویینزلند است. دانشگاه گریفیث (Griffith) نیز معروف ترین دانشگاه های این ایالت است.
 
مناطق دیدنی
کویینزلند طبیعت زیبایی دارد از جمله سانشاین کوست (Sunshine Coast) و گولد کوست (Gold Coast). این کویینزلند شامل شش حوزه تحت محافظت میراث جهانی نیز هست: سایت فسیل های پستانداران در ریورسلی، جنگلهای بارانی گندوانای استرالیا، جزیره فریزر، سد بزرگ ریف، پارک ملی لمینگتون و جنگلهای گرمسیری کویینزلند.