کلیاتی درباره کپیتال تریتوری

جغرافیا و آب و هوا
به غیر از شهر کانبرا،  قلمرو پایتختی استرالیا شامل زمین های کشاورزی (گوسفند، گاو شیری، باغ های انگور و محصولات زراعی ) و منطقه ای بزرگ از پارک ملی است. طیف وسیعی از کوهها، رودخانه ها در پارک ملی ناماگی وجود دارد. قلمرو پایتختی استرالیا از آنجایی که در ارتفاع 650 متر از سطح دریا واقع شده است، تجربه چهار فصل را دارد. برخلاف بسیاری از شهرهای استرالیا که آب و هوا در مجاورت دریا تعدیل می شود، کانبرا تابستانهای گرم و زمستانهای سرد دارد که گاهی منجر به یخبندان می‌شود. رعد و برق بین ماه های اکتبر و مارچ رخ می دهد . بالاترین درجه حرارت ثبت شده 42 درجه بوده و پایین ترین 14- درجه .
 
دولت و جمعیت
قلمرو پایتختی استرالیا حکومت داخلی خودمختار دارد اما قانون اساسی استرالیا، استقلال کامل قانونی به ایالتهای استرالیا نداده است. قوه مقننه شامل 17 نفر که ترکیبی از هر دو دولت، محلی و فدرال هستند. برخلاف دیگر ایالتهای استرالیا، این ایالت فرماندار ندارد. فرماندار کل استرالیا بر این ایالت نظارت دارد. در سرشماری سال 2011 ، جمعیت این ایالت حدود 357222 نفر بود که در کانبرا زندگی می کنند. متوسط درآمد هفتگی برای افراد بالای 15 سال، حدود 600 تا 699 دلار بوده، در حالی که مردم خارج کانبرا متوسط 400 تا 499 دلار درآمد دارند. 5/4 درصد مردم دارای مدرک کارشناسی ارشد در مقایسه با 8/1 درصد کل استرالیا هستند.
 
ساختار شهری
کانبرا شهری است که توسط معمار بزرگ قرن 20 والتر گریفین طراحی شده است. جاده های اصلی با طرح دایره وار طراحی شده اند و مرکز شهر از روی دو محور عمود گذشته است: یک محور آب در امتداد دریاچه برلی گریفین، و دیگری محور زمین پارلمان . مناطق شهری کانبرا، سلسه مراتبی از منطقه ها، مراکز شهرها، مراکز گروهها و حومه محلی مطابق باقی مناطق صنعتی و روستاها هستند. اغلب حومه شهرها فروشگاهای محلی خودشان را دارند و نزدیک به یک مرکز خرید بزرگتر هستند. امکانت جامعه و مدارس نیز اغلب در نزدیکی مراکز خرید هستند.
 
آموزش و پرورش
تقریبا همه موسسات آموزشی این ایالت در داخل کانبرا واقع هستند. سیستم آموزش و پرورش به طور عمومی شامل پیش از مدرسه، ابتدایی، دبیرستان، کالج و سپس مطالعات دانشگاهی می شود. کودکان تا 17 سالگی ملزم به تحصیل هستند. تا سال 2004 ، 140 مدرسه دولتی و خصوصی در کانبرا وجود داشت. 96 دولتی و 44 تا خصوصی . در سال 2004 ، 30 درصد مردم بین سنین 15 تا 64 سال دارای مدرک حداقل لیسانس بودند که به طور قابل توجهی از میانگین ملی بیشتر بود. دو موسسه اصلی آموزش عالی، دانشگاه ملی استرالیا در اکتون و دانشگاه کانبرا در بروس مشغول به کار هستند.