مهدکودک‌های استرالیا

مهد کودک (Child Care)

Child Care  ها در استرالیا از لحاظ مدت زمان و نحوه ارائه خدمات مانند آموزش یا تغذیه کودکان متفاوتند وشما بسته به شرایط شغلی, خانوادگی و اقتصادی خود میتوانید تصمیم بگیرید که از کدامیک از مراکز زیر استفاده کنید:
 
Long Day Care : ساعات کاری این مراکز غالبا از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۶ عصر است و کودکان از نوزادی تا سن شش سالگی در آنها پذیرفته شده که بر اساس طبقه بندی سنی آموزش میبینند.
 
Family Day Care  : همانگونه که از نام آن پیداست اینگونه مراکز به حالتی غیر رسمی تر و در منزل های مسکونی اداره میشوند. مدیران و مربیان Family Day Care  ها افرادی آموزش دیده وتایید صلاحیت شده هستند که باید تحت قوانین دولت استرالیا مجوزرسمی دایرکردن چنین مرکزی را در خانه محل سکونت خود دریافت کنند.

ساعت کاری این مراکزدارای انعطاف بیشتری بوده که میتوانند بصورت تمام وقت، پاره وقت و یا حتی شبانه روزی از کودکان نگهداری کنند.

 
In Home Care : شبیه Family Day Care ها هستند با این تفاوت که مربی در محل سکونت خانواده کودک از او نگهداری میکند. این روش مرسوم نبوده و تنها برای کودکانی با شرایط خاص کاربرد دارد مثلا: پدر و مادر دارای معلولیت جسمی بوده و قادر به مراقبت از کودک نیستند یا ساعات کاری والدین بطوری است که با ساعات کاری مهدکودک ها تفاوت دارد (شیفت عصر و شب در کارخانه ها و بیمارستان ها)
 
After School Care : فقط برای مراقبت از دانش آموزان دبستانی خارج ازساعات مدرسه (۷:۳۰ تا ۹ صبح و ۳ تا ۶ بعدازظهر) یا در مدت تعطیلات تابستانی و زمستانی مناسب است. این مراکز معمولا جزئی از ساختمان اصلی مدرسه های ابتدایی یا Child Care  ها مانند سالن یا فضای بازی هستند. در بسیاری ازین مراکز کلاس های ورزشی برگزار میشود که برای پر کردن اوقات خارج ازساعت مدرسه دانش آموزان, مناسب است.
 
Occasional Care : اگر مراقبت ازفرزندتان در منزل و به عهده خودتان است و فقط در بعضی مواقع و بطور ساعتی احتیاج دارید او را برای مراقبت به کسی بسپارید (بطور مثال داشتن قرارملاقاتی با پزشک , رفتن به مهمانی یا کنسرت) میتوانید ازسرویس این مراکز که تعدادشان زیاد هم نیست استفاده کنید.


استخدام یک پرستار کودک (Nanny or Babysitter)  بصورت ساعتی, نیمه وقت یا حتی تمام وقت میتواند جایگزین دیگری برای مراکز ذکر شده باشد. حتما مطمئن شوید که شخص مورد نظر شما کارت مربیگری Blue Card داشته باشد همچنین اگر این فرد بعنوان پرستاردر Department of Human Service ثبت رسمی شده باشد, میتوانید از مزایای کمک هزینه دولتی استفاده کنید. برای پیدا کردن یک پرستار میتوانید از دوستان یا پزشک کودک خود کمک بخواهید تا اگر فرد مطمئنی را میشناسند به شما معرفی کنند. راه مطمئن دیگر یافتن موسسات خدماتی پرستاری کودک (Babysitting Agencies) در اینترنت یا Yellow Page و تماس با آنان میباشد. افراد معرفی شده توسط این موسسات همگی دارای مدرک عدم سابقه کیفری بوده و قابل اعتمادند. در نهایت استخدام یک پرستار برمبنای اعتماد و رضایت طرفین است.
 
یک توصیه: بدلیل تقاضای بالا برای بعضی از مهدکودک ها و پر بودن جا ممکن است مجبور شوید در لیست انتظار بمانید پس بهتر است از حدود شش ماه تا یک سال قبل نسبت به انتخاب و پیش ثبت نام فرزندتان اقدام کنید.

برای اینکه بتوانید از تخفیف و همچنین مزایای کمک هزینه دولتی بهره مند شوید حتما می بایست مهد کودک فرزندتان را از میان مراکز تایید
صلاحیت شده انتخاب کنید. استفاده از لینک جستجوی وبسایت دولتی کویینزلند پیدا کردن یکی ازین مراکز تایید شده را برای شما آسان میکند:

 http://ifp.mychild.gov.au/mvc/Search/Advanced

 کافیست نوع مهدکودک موردنظر خود را انتخاب کرده و کدپستی یا اسم محله خود را در قسمت Locatin تایپ کنید, سپس سن فرزند خود را وارد کنید و در نهایت Search کنید. نتیجه این جستجو اسامی تمام مراکزواقع در آن منطقه به همراه اطلاعاتی نظیر شهریه, ظرفیت های خالی و غیره خواهد بود.
Play Groups : یکی از بهترین روش های سرگرم کردن کودکان رفتن به Play Group ها یا همان "خانه های بازی" است که میتوان بطور روزانه یا هفتگی چند ساعتی را در آنجا گذراند. Play Group ها که اغلب در خانه های فرهنگ محله یا سالن های کلیسا برگزار میشوند محلی برای جمع شدن و بازی کودکان بهمراه والدین یا یکی از اعضای خانواده مثل پدربزرگ و مادر بزرگ است. رفتن به این خانه های بازی به رشد اجتماعی کودکان کمک میکند تا مفاهیم ساده ای چون شریک شدن در اسباب بازی, مسوولیت پذیری وهمکاری در بازیهای گروهی را یاد بگیرند. همچنین حضور در این خانه های بازی به یادگیری و پیشرفت زبان انگلیسی تازه واردین به استرالیا و کودکانشان کمک می کند. هزینه Play Group ها عمدتا توسط دولت و یا گروه همیاری محلات تامین میشود گرچه, معمولا خانواده ها نیز با پرداختن سهم ناچیز چند دلاری به تامین هزینه ها کمک میکنند.

برای پیدا کردن Play Group های محله خود از لینک جستجوی زیر کمک بگیرید:
http://www.playgroupqueensland.com.au/find-a-playgroup

 
Kindergarten : در ایالت کویینزلند کودکان با سن چهار سال تمام میتوانند وارد دوره ای به نام Kindergarten شوند که در حقیقت کسب آمادگی برای Prep یا پیش دبستانی است. این دوره که گذراندن آن هنوزاجباری نیست به مدت ۱۵ ساعت در هفته درLong Day Care ها یا بعضی مدارس دولتی برگزار میشود. کلاس های Kindergarten که توسط معلمین تحصیلکرده در زمینه آموزش کودکان اداره میشود به کودکان کمک میکند از طریق فعالیت هایی مانند بازیهای دسته جمعی, موسیقی, کاردستی و غیره با حروف الفبا, اعداد ومفاهیم پایه ای ریاضی آشنا شوند.

برای انتخاب Kindergarten مناسب لازم است مطمئن شوید که برنامه آموزشی این مراکز تایید شده ومطابق با دستورالعمل های آموزشی دولتی باشد. با استفاده از لینک زیر در قسمت مجزای جستجو برای Kindergarten در پایین صفحه, می توانید مراکز مورد تایید را در محله مورد نظر پیدا کنید.
http://ifp.mychild.gov.au/mvc/Search/Advanced
 
 
 
 
 

مطالب مرتبط