سیدنی معروف ترین شهر استرالیا

سیدنی
 
سیدنی مرکز ایالت نیوساوت ولز با داشتن جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون پرجمعیت ترین شهر استرالیاست. این شهر با تولید ناخالص ۳۳۷ میلیارد دلار قطب اقتصادی, صنعتی و توریستی استرالیا به حساب می آید. تاریخچه سیدنی از آن جهت حائز اهمیت است که نخستین کشتی محکومین انگلیسی به سال ۱۷۸۸ در ساحل این شهر پهلو گرفت و پس از آن نیزبه تدریج به شهری برای اسکان دیگر مهاجرین سفیدپوست تبدیل شد. این شهر به افتخار Thomas Townshend  ملقب به “Lord Sydney” ,سیاستمدار انگلیسی که در نیمه دوم قرن هیجدهم دستور فرستادن محکومین به سرزمین تازه کشف شده استرالیا را صادر کرد, Sydney نام گرفت. طبق یافته های باستان شناسی تاریخچه سکونت بشر در منطقه ای که امروزه سیدنی نامیده می شود به ۴۵ هزار سال پیش بازمی گردد.

آب و هوا:
سیدنی با داشتن تابستان های گرم , زمستان های نسبتا سرد و میزان بارش های یکسان در سراسر فصول یک اقلیم نیمه استوایی به حساب می آید. درروزهای تابستانی متوسط حداکثر دما ۳۵ درجه و در شب های زمستان به حداقل ۵ درجه سانتیگراد بالای صفر میرسد. در مناطقی از شهر که تراکم ساختمان ها ,جمعیت و وسایل نقلیه بالاست در طی روز گرمای بیشتری تولید شده و از طرفی در طول شب این حرارت را به محیط بازمی گرداند. این پدیده که Urban Heat Island نام دارد باعث میشود که مناطق شلوغ تر شهر دمای هوای متفاوتی نسبت به بقیه نقاط داشته باشد. به دلیل مجاورت با اقیانوس, آب و هوای این شهر دستخوش پدیده ال-نینومی شود که خشکسالی یا آتش گرفتن خود به خودی بوته زار های اطراف شهر از جمله آن تاثیراتند.
 
حمل و نقل عمومی:
شبکه گسترده حمل و نقل عمومی سیدنی شامل قطار, اتوبوس, تراموا (Light Rail) و اتوبوس آبی (Ferry) است.
به جز اتوبوس هایی که در مرکز شهر تردد میکنند, بقیه اتوبوس ها توسط پیمانکاران خصوصی مدیریت می شوند. علاوه بر خطوط عادی که شماره آنها با یک عدد سه رقمی نمایش داده می شود, خطوط سریس ویژه با حروف پیشوند M,E,X,L,T,S و N مشخص می شوند. برای مثال E و X برای اتوبوس های تندرو و M (MetroBus) برای سرویس های با گنجایش بالای مسافر که بین محله های اداری-تجاری پرجمعیت رفت وآمد میکنند.

شبکه قطار درون شهری سیدنی دارای هفت خط اصلی میباشد که عموما از۴:۳۰ صبح تا نیمه شب در رفت و آمدند. خارج از این ساعات کاری , اتوبوس های شب رو که با پیشوند N (Night Ride) مشخص میشوند جایگزین تعدادی  زیادی از مسیر های قطار میشوند. ایستگاه های اصلی واقع در مرکز شهر عبارتند ازCentral, Museum, St James, Town Hall, Wynyard, Circular Quay, Martin Place and Kings Cross که محل تقاطع وتعویض خطوط نیز می باشند. علاوه بر قطار درون شهری, شهر سیدنی توسط خطوط قطار بین شهری به شهرهای کوچک اطراف همچون New Castle , Hunter Valley , Blue Mountain و Wollongong متصل شده است.

اتوبوس های آبی که به آن فری می گویند (Ferry) در هفت مسیر T1 تا T7 کار جابجایی مسافرین را بر روخانه طویل Paramatta و محدوده داخلی خلیج سیدنی (Sydney Cove) برعهده دارند. مبدا اصلی تمام این خطوط , ایستگاه مرکزی واقع در Circular Quay می باشد که مشتمل بر شش اسکله برای سوار و پیاده کردن مسافران است.
تراموا یا Light Rail با پوشش دهی ۲۹۰ کیلومتر زمانی بزرگترین شبکه تراموا در سراسر نیمکره جنوبی بود اما بتدریج خطوط اتوبوسرانی جایگزین آن شد. هم اکنون تنها یک خط تراموا به طول تقریبی ۱۳ کیلومتر وجود دارد که ایستگاه مرکزی شهر را به محلات غرب سیدنی متصل میکند. این تراموا که در طول مسیر خود درمراکز دیدنی شهر همچون محله چینی ها, بازار ماهی و Darling Harbour توقف میکند, مورد توجه بسیاری از توریست ها است.

استفاده ازکارت هوشمند Opal  که بصورت آنلاین قابل شارژ می باشد, مقرون به صرفه و راحت ترین وسیله پرداخت کرایه  برای اتوبوس (دولتی و خصوصی), تراموا, قطار و Ferry در سیدنی و حومه است. Opal Card را میتوان از باجه های بلیط فروشی و سوپرمارکت هایی مثل 7-Eleven یا News Agency ها خریداری کرد یا حتی بصورت آنلاین سفارش داد

 http://www.transportnsw.info/en/tickets/where-to-buy.page   

 دانش آموزان, دانشجویان و سالمندان می توانند از کارت های ویژه تخفیف استفاده کنند. همچنین می توانید بلیط های تک سفره Opal را پیش از سوار شدن از راننده اتوبوس یا دکه های بلیط فروشی ایستگاه های قطار و تراموا بخرید. ماشین های بلیط فروشی اتوماتیک که در بعضی ایستگاه های قطار و اتوبوس موجودند وسیله خوب دیگری برای شارژ کارت و یا خرید بلیط هستند.
وبسایت http://www.transportnsw.info/ اطلاعات و خدمات مفیدی مانند:
  • پیدا کردن مسیر و وسیله مناسب برای رسیدن به مقصد مورد نظر با استفاده از منوی Plan Your Trip
  • جدول زمانبندی حرکت اتوبوس ها و قطارها و ......
  • شارژ اینترنتی Opal Card
  • اطلاع از آخرین وضعیت قطار ها مانند تاخیرات احتمالی و بسته شدن خیابان ها
در اختیار شهروندان قرار داده است. اگراپلیکیشن Opal Travel را دانلود کنید به راحتی می توانید از خدمات این وبسایت بر روی گوشی موبایل خود استفاده کنید.