ملبورن پایتخت فرهنگی استرالیا


ملبورن مرکز ایالت ویکتوریا با داشتن جمعیتی حدود ۴ میلیون و نیم, دومین شهر پرجمعیت استرالیاست. این شهر به مساحت تقریبی ده هزار کیلومتر مربع از ناحیه کناره خلیج Port Phillip به سمت شمال تا مناطق مرتفع کوهستانی Yarra Valley و Macedon و به طرف جنوب تا کوه هایDendenong  و شبه جزیره Mornington گسترده شده است. ملبورن که تا سال ۲۰۱۵ برای پنجمین سال متوالی به عنوان بهترین شهر برای زندگی معرفی شده است, در سال ۲۰۰۸ نیز از طرف سازمان یونسکو بعنوان شهر فرهنگ و هنر برگزیده شده است. این شهرکه خاستگاه امپرسیونیست استرالیا, باله معاصر, فوتبال استرالیایی و پیشرو در صنعت فیلم و تلویزیون در این کشور است; "پایتخت فرهنگی استرالیا" نیز لقب گرفته است.
شهرکنونی در سال ۱۸۳۵برای اسکان مهاجرین انگلیسی بنیانگذاری شد و به افتخار William Lamb نخست وزیر وقت بریتانیا ,ملقب به نجیب زاده ملبورن (Viscount Melbourne) , "ملبورن" نام گرفت.  در سال ۱۸۵۱ پس از کشف طلا در ایالت ویکتوریا و هجوم جویندگان طلا به سمت این ایالت و بخصوص بندر ملبورن, این شهر به سرعت توسعه یافته و پس از سیدنی به دومین قطب اقتصادی و تجاری استرالیا تبدیل شد.

آب و هوا:
آب و هوای ملبورن به خاطر قرار گرفتن در مرز جغرافیایی بین ناحیه گرم و خشک داخلی استرالیا و آب های سرد اقیانوسی , دستخوش ناپایداری های فراوان است. این  تفاوت آب و هوایی بین دو اقلیم باعث بوجود آمدن جبهه های هوای سرد شده که به نوبه خود باعث ایجاد شرایط متغیر جوی چون باران های پراکنده , رگبار, تگرگ, طوفان , افت بیشتر دمای هوا و بادهای سرد میشوند. معمولا مدت زمان بارش ها کوتاه است و با عبور سریع جبهه هوای سرد دمای هوا بالاتر رفته و آسمان صاف و آفتابی میشود. ازاین رو از اصطلاح "چهار فصل در یک روز" برای توصیف آب و هوای ملبورن استفاده میشود و مردم این شهر همیشه چتر و بارانی به همراه دارند. دمای هوا در روز های گرم تابستان به مرز ۳۰ درجه و در شب های زمستان به حدود صفر درجه می رسد.

 
حمل و نقل عمومی:
حمل و نقل عمومی درملبورن شبکه گسترده ایست شامل قطار, اتوبوس و تراموا (Light Rail) و اتوبوس دریایی (Ferry) که به استثناء Ferry و Smart Bus , باقی توسط پیمانکاران خصوصی مختلف و تحت امتیاز دولت ایالتی ویکتوریا اداره میشوند.
از مجموع سیصد خط اتوبوسرانی در ملبورن تعداد ۹ خط به Smart Bus تعلق دارد که مستقیما توسط دولت اداره میشود. Smart Bus به هدف تسریع حمل و نقل مسافرین در ساعات و نواحی پرتردد شهر مانند دانشگاه, مرکز شهر و محلات مسکونی پرجمعیت در خطوط ویژه بدون ترافیک راه اندازی شده است.  SkyBus Shuttle سرویس سودمند دیگریست که درطی هفت روز هفته و بصورت بیست و چهار ساعته بین فرودگاه و ایستگاه اصلی Southern Cross در مرکز شهر تردد میکند. بلیط SkyBus را می توان از دکه های بلیط فروشی فرودگاه یا Southern Cross خریداری کرد.
تراموای ملبورن با طول ریل ۲۴۵ کیلومتر در ۲۸ مسیر مختلف, بزرگترین شبکه تراموای دنیاست. این شبکه که عموما محله های نزدیک به مرکز شهر را تحت پوشش دارد دارای یک مسیر حلقه ای ویژه در مرکز شهر نیز هست. این سرویس رایگان که City Circle Loop نام دارد در طول مسیر خود درمراکز دیدنی شهر همچون خیابان معروف Flinders ,آکواریوم ملبورن, پارک Flagstaff و کلیسای جامع St.Paul توقف میکند که بسیار مورد توجه  گردشگران است.
شبکه قطار درون شهری ملبورن دارای شانزده خط اصلی و یک حلقه مرکزی (City Loop) میباشد که عموما از۵ صبح تا ۱۲ شب در رفت و آمدند. City Loop یک متروی زیرزمینی است که در یک مسیر حلقه ای در مرکز اداری-تجاری شهر حرکت میکند. این سرویس در پنج ایستگاه اصلی Southern Cross ,Flinders Street , Flagstaff , Melbourne Central و Parliament توقف میکند که محل تقاطع با سایر خطوط اصلی قطار بوده و به مسافرین امکان تعویض قطار یا تغییر مسیر بسمت ایستگاه های تراموا و اتوبوس را میدهد. علاوه بر قطار درون شهری, شهر ملبورن توسط قطار بین شهری ازمبداء Southern Cross Station  به شهرهای نزدیک اطراف همچون Ballarat,Bendigo , Geelong و Seymour متصل شده است.
سرویس اتوبوس آبی (Ferry) دارای دو خط اصلی می باشد: The Westgate Punt مسیری حدود نیم کیلومتر را بر روی رودخانه Yarra و بین بندر ملبورن و Spotswood Jetty می پیماید. این سرویس که تنها در نوبت های صبح و عصر تردد میکند جایگزین خوبی برای عبور از پل Westgate در ساعات ترافیک صبح و بعدازظهر است. سرویس دوم بنام French Island Ferry ,Stony Point در جنوب شرقی شهر (واقع درناحیه Mornington) را ازطریقFrench Island  به جزیره Phillip متصل میکند.  بلیط  را میتوان هنگام سوار شدن از متصدی مربوطه خریداری کرد.
از ابتدای سال ۲۰۱۶ سیستم حمل ونقل عمومی ملبورن در روزهای آخرهفته بصورت ۲۴ ساعته نیز به سرویس دهی مشغول است. این شبکه دارای پانزده مسیر است که به صورت ترکیبی از قطار, تراموا و اتوبوس با جدول های زمانی منطبق بر هم کار جابجایی مسافرین را در طول نیمه شب انجام می دهند.
تنها وسیله پرداخت کرایه  برای اتوبوس, تراموا و قطار (بین شهری و درون شهری) کارت هوشمند Myki است که بصورت آنلاین قابل شارژ می باشد.  Mykiرا میتوان از باجه های بلیط فروشی, سوپرمارکت هایی مثل 7-Eleven یا هنگام سوار شدن به اتوبوس از راننده خریداری کرد. ماشین های بلیط فروشی اتوماتیک که در بعضی ایستگاه های قطار و اتوبوس موجودند وسیله خوب دیگری برای خرید یا شارژ کارت هستند. بسته ویژه Myki برای توریست ها یا افرادی که بطور موقت در ملبورن اقامت دارند (Myki Visitor Pack) به راحتی از فرودگاه یا هتل ها قابل خریداری است. دانش آموزان, دانشجویان و سالمندان می توانند از کارت های ویژه تخفیف استفاده کنند.
وبسایت http://ptv.vic.gov.au/  اطلاعات و خدمات مفیدی مانند:
  • پیدا کردن مسیر و وسیله مناسب برای رسیدن به مقصد مورد نظر با استفاده از منوی Journey Planner
  • جدول زمانبندی حرکت اتوبوس ها و قطارها و ......
  • ثبت وشارژ اینترنتی Myki
  • اطلاع از آخرین وضعیت قطار ها مانند تاخیرات احتمالی و بسته شدن خیابان ها
در اختیار شهروندان قرار داده است. اگراپلیکیشن PTV  یا Public Transport Victoria را دانلود کنید به راحتی می توانید از خدمات این وبسایت بر روی گوشی موبایل خود استفاده کنید.