دانشگاه های ملبورن

دانشگاه های ملبورن
طبق اعلان رسمی سازمان Ranking جهانی (سال 2016) , ملبورن بعد ازشهر پاریس, دومین شهر برتر دانشجویی دنیاست.  فاکتور نسبت تعداد دانشجویان خارجی به جمعیت کل ملبورن, بیشتر ازهر شهر دیگری در دنیاست. وجود صنایع و کارخانجات تولیدی و در پی آن فرصت های شغلی ایجاد شده بیشتربرای فارغ التحصیلان, دلیل دیگری برای محبوبیت این شهر دانشگاهی است.
معروف ترین دانشگاه های دولتی شهر عبارتند از:
  • University of Melbourne   با قدمت ۱۶۰ ساله اش اولین دانشگاه تاسیس شده درایالت ویکتوریا و دومین در استرالیاست. دانشگاه ملبورن چهل و دومین دانشگاه برتر دنیاست; به ویژه رشته های حقوق, IT , حسابداری و دندانپزشکی این دانشگاه در ردیف پانزده دانشکده اول دنیا قرار دارند. برنامه جامع آموزشی این دانشگاه بر خلاف سایر دانشگاه های استرالیا و مطابق با شیوه های آموزشی دانشگاه های اروپا و امریکای شمالی است. طبق این برنامه جامع (معروف به Melbourne Model) که از سال ۲۰۰۸ به اجرا درآمده, دوره لیسانس تنها سه سال و دروس هر دانشکده بصورت عمومی تدریس میشوند, پس از آن در دوره فوق لیسانس دانشجویان می توانند دروس تخصصی را انتخاب کنند. بطور مثال بعد از ورود به دانشکده مهندسی و اخذ مدرک علوم مهندسی می توانید در دوره فوق لیسانس بطور تخصصی مهندسی مکانیک, شیمی و غیره را انتخاب کنید. وبسایت زیر نحوه دسترسی به محوطه اصلی دانشگاه ملبورن ,در محله Parkville در فاصله ۲ کیلومتری از مرکز شهر,  توسط خطوط اتوبوس و تراموا در اختیار گذاشته است:
  •  
برای دسترسی به وبسایت اصلی دانشگاه لینک http://www.unimelb.edu.au/  را دنبال کنید.
 
  • Monash Universit   ۶۷ امین دانشگاه برتر دنیا و دارای مجهزترین و بزرگترین پژوهشکده ها نظیر مرکز شتاب دهنده الکترونی استرالیا و پرورش سلول های بنیادی کشور است.  در مجموع تعداد هفتاد هزار دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل در دانشکده های مهندسی, پزشکی, حقوق, اقتصاد و مدیریت و هنر این دانشگاه هستند.  دانشگاه Monash دارای هشت پردیس درشهر ملبورن است که بزرگترین و قدیمی ترین آنان در Clayton به فاصله بیست کیلومتری از مرکز شهر ملبورن واقع شده است. وبسایت زیر نحوه دسترسی به توسط خطوط اتوبوس , تراموا و قطار در اختیار گذاشته است:
  •  
همچنین دانشگاه Monash بصورت یک موسسه بین المللی دارای شعبی در کشورهای مالزی, هند, چین, ایتالیا و آفریقای جنوبی میباشد. برای دریافت اطلاعات دقیق  مانند رشته های ارائه شده, نحوه ثبت نام و مکان دقیق وچگونگی دسترسی به پردیس ها به وبسایت http://www.monash.edu/ مراجعه کنید.
 
  •  دانشگاه RMIT   مخفف Royal Melbourne Institute of Technology  ابتدا در قرن نوزدهم و بعنوان یک مدرسه شبانه فنی و حرفه ای بنیانگذاری شد سپس در سال ۱۹۶۰ بطور رسمی عنوان Institute of Technology را به خود اختصاص داد. سه دانشکده این دانشگاه که بعنوان کالج شناخته میشوند عبارتند از کالج بازرگانی, طراحی و هنر وعلوم اجتماعی, علوم پایه و مهندسی و بهداشت. کالج طراحی و هنر این دانشگاه در بین بیست مدرسه برتر هنر دنیاست. به خاطر اعطای دیپلم معتبر فنی و حرفه ای, این دانشگاه در میان افرادی که فرصت حضور در دانشگاه را نداشته یا به دنبال تحصیلاتی با جنبه کاربردی بیشتری هستند از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. اگرچه امکان تحصیل در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس نیز در معدودی ازرشته های تحصیلی  برای علاقه مندان وجود دارد. ساختمان اصلی RMIT در مرکزشهر ملبورن قرار دارد که باعث دسترسی آسان آن به ایستگاه مرکزی قطار و همچنین اتوبوس و تراموا است. برای اطلاعات بیشتر به وبسایت اصلی http://www.rmit.edu.au/  مراجعه کنید.
 
  • Deakin University    با وجود عمر کم چهل ساله خود با سرعت خوبی گسترش یافته بطوریکه در سال ۲۰۱۴ با تخصیص ۴۳ میلیون دلار بودجه دولتی پذیرای پنجاه هزار دانشجو بوده است. این دانشگاه که دارای چهار دانشکده اصلی مدیریت و حقوق ,علوم اجتماعی و هنر, علوم پایه-مهندسی و علوم پزشکی و پانزده انیستیتو و موسسه تحقیقاتی است. پردیس اصلی Deakin University در ناحیه Burwood با ظرفیت ۲۶ هزار دانشجو به فاصله چهارده کیلومتری از مرکز شهر قرارگرفته که از طریق تراموا (خط شماره ۷۵ ) به راحتی قابل دسترسی است. واحد های دیگر این دانشگاه درGeelong و Warrnambool خارج از ملبورن قرار دارند. جهت اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه لینک http://www.deakin.edu.au/ و برای نحوه دسترسی با وسایل نقلیه عمومی http://ptv.vic.gov.au/getting-around/university-travel را دنبال کنید.
 
  • Swinburne University of Technology    ابتدا در سال ۱۹۰۸ توسط George Swinburne بعنوان یک هنرکده فنی مکانیک تاسیس شد و سپس در سال ۱۹۹۲ رسما بعنوان دانشگاه شروع به پذیرش دانشجو نمود. نکته جالب توجه اینکه این دانشگاه نه تنها در مقاطع لیسانس, فوق لیسانس و دکترا دانشجو می پذیرد بلکه بعنوان حفظ میراث آموزشی خود همچنان به ارائه دیپلم فنی-حرفه ای در زمینه های مختلفی چون لوله کشی, برقکاری ساختمان, کودکیاری, طراحی رسانه های تصویری, زبان انگلیسی وغیره نیز ادامه داده است. بزرگترین پردیس دانشگاه Swinburne در محله Hawthorn به فاصله هفت کیلومتری از مرکزشهر و در نزدیکی ایستگاه قطار Glenferrie قرار دارد. دو واحد دیگر این دانشگاه به فاصله سی کیلومتری از مرکزشهر در حومه Wantirna و Croydon عمدتا به تحصیلات عملی فنی-حرفه ای اختصاص دارند.
وبسایت دانشگاه: http://www.swinburne.edu.au/
تعیین مسیر توسط حمل و نقل عمومی:
 http://ptv.vic.gov.au/getting-around/university-travel
  • Victoria University   مانند همتای خود Swinburne University, نه تنها ارائه دهنده دوره های لیسانس و بالاتر بلکه برگزارکننده دوره های فنی و حرفه ای نیز هست. بخش فنی و حرفه ای این دانشگاه یا Technical And Further Education در استرالیا با نام دوره های TAFE شناخته می شود. این دانشگاه علاوه بر شعب متعددی در شهر ملبورن, در سیدنی,چین,هند, کویت, سنگاپور و ویتنام نیز شعبه دارد. 

مطالب مرتبط