درباره نیوزیلند

حکومت:

دموکراسی با پارلمان تک مجلسی. 

زبان:

زبان های رسمی انگلیسی و مائوری هستند و علامت های رسمی و فرم ها به هر دو زبان هستند.

پایتخت:

ولینگتون (Wellington). 

جمعیت:

5 میلیون نفر. 

مساحت:

268680 کیلومتر مربع.

پول رایج:

دلار نیوزیلند (NZ$).

موقعیت جغرافیایی:

نیوزیلند در اقیانوس آرام جنوبی و در حدود 2200 کیلومتری (1397 مایلی) شرق استرالیا واقع شده است. این کشور شامل دو جزیره اصلی است که فقط "شمال " ( یا جزیره شمالی ) و "جنوب " ( یا جزیره جنوبی) نامیده می شوند و از نظر جغرافیایی، پوشش گیاهی و خصوصیات، با یکدیگر بسیار متفاوتند. نیوزیلند سرزمینی کوهستانی است و حدود سه چهارم این سرزمین بیش از 200 متر (650 فوت) از سطح دریا ارتفاع دارد و بیش از نیمی از آن دارای پوشش جنگی است. بلندترین قله، کوه کوک (Mount Cook) در آلپ جنوبی (3764 متر/ 12349 فوت) در جزیره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب، ساحل غربی را از مرغزارهای خشک ساحل شرقی جدا می کنند. نیوزیلند یکی از زیباترین و بکرترین کشورهای جهان است و حدود 30 درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشکیل شده است. این کشور بخاطر منابع طبیعی از جمله آتشفشان ها، آبفشان ها، یخچال ها، آبدرهها (دریاچه ها)، رودخانه ها و پوشش گیاهی فراوان، مورد توجه است، بخصوص جزیره جنوبی که مناظر کوهستانی دست نخورده بسیار و صنعت اسکی پررونقی در فصل زمستان دارد. 

آب وهوا:

اکثر مناطق نیوزیلند آب وهوای اقیانوسی معتدل (بجز منطقه دورافتاده شمالی، که آب و هوای نیمه استوایی دارد) و چهار فصل متمایز دارند که مخالف فصول نیمکره شمالی هستند. تابستان درکشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر یا ژانویه موجی از گرما کشور را فرا می گیرد. زمستان سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسیار پایین تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر کریستچرچ (در جزیره جنوبی) نامتعارف نیست. بخش شمالی جزیره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و میزان تابش خورشید در آن بیشتر است (با میانگینی در حدود 5/6 ساعت در روز). میانگین بارش باران در جزیره شمالی 135 سانتیمتر (53 اینچ) در سال است. در ساحل غربی بارش باران بسیار زیاد است (معمولا سیل آساست) و در بسیاری ازمناطق بیش از 500 سانتیمتر (200 اینچ) در سال باران می بارد. سواحل شرقی هر دوجزیره خشک تر هستند مثلا در اوکلند (Auckland) در زمستان حدود 12 روز درماه باران می بارد. درشهرهای اصلی نیوزیلند نیز بادهای شدیدی می وزد و ولینگتون بادگیرترین پایتخت دنیا است که براستی لقب " شهر بادی" (THE WINDY CITY) که مردم به آن داده اند، برازنده آن است. خارج از مناطق کوهستانی دما معتدلتر است و میانگین دما در کریستچرچ در تابستان 22 درجه سانتی گراد (F 72) و در زمستان 11 درجه سانتی گراد (F 52)، در اوکلند به ترتیب 23 درجه سانتی گراد (F 73) و 14 درجه سانتی گراد (F 57) است. 

جمعیت خارجی:

نیوز یلند سرزمین مهاجران (در حدود سه چهارم از جمعیت ، اروپایی تبار هستند) و متشکل از ملیت های مختلف است، اگر چه بسیار کمتر از استرالیا. گروه های مهاجران هنوز از انگلستان (و چند کشور اروپایی دیگر) به نیوزیلند می آیند، اگر چه درسال های اخیر تعداد روزافزونی از مهاجران نیز از آسیا وآفریقای جنوبی به این کشور مهاجرت می کنند. نژاد بومی مائوری حدود 10 درصد (در حدود 350000 نفر) و پلی نزیایی ها (که اکثرا ازفیجی، ساما و تونگا هستند) 4 درصد جمعیت را تشکیل می دهند. 

ثبات سیاسی:

عالی است. نیوزیلند سیستم دموکراسی پارلمانی براساس سیستم انگلیسی دارد. از قدیم الایام سیاست، تحت کنترل دو حزب کارگر (چپ) و ملی (محافظه کار) بوده است، اگر چه در سالهای اخیر سیستم جدید انتخابات نسبی عرضه شده که موجب شده است تا بدست آوردن اکثریت آرا برای یک حزب منفرد مشکل شود. نیوزیلند عضو کشورهای مشترک المنافع انگلستان است. 

سطح زندگی:

 نیوزیلند استاندارد زندگی بالایی دارد و در بررسی که اخیرا انجام شده، از این نظر در مقام دهم جهان و بالاتر از استرالیا قرار دارد. هزینه زندگی مناسب و غذا، کالا ها و خدمات ضروری نسبتا ارزان هستند. کالاهای وارداتی مثل وسایل نقلیه موتوری و اجناس الکتریکی گران هستند، اگر چه درسالهای اخیر قیمت های به معنای واقعی کلمه کاهش یافته اند. زلاند نو اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد و در زمره کشورهای توسعه‌یافته و متمول قرار می‌گیرد و در سال ۲۰۱۳ هفتمین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی بوده است. اما اقتصاد آن بسیار متکی به صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ترتیب ۱۷۱ و ۱۸۲ میلیارد دلار بوده است. رشد اقتصادی ۱٫۴ و ۱ درصدی هم در همین سال‌ها مشاهده شده است. نرخ بیکاری در نیوزیلند هم حدود ۵ درصد است. واردات این کشور در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ هم حدود ۵۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. ضمن اینکه درآمد سرانه در این کشور هم روند صعودی داشته و از ۳۷ هزار و هفتصد در سال ۲۰۱۳ به ۳۹ هزار دلار آمریکا در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۸/۱ میلیارد دلار و تولید سرانه آن به ۳۰۲۳۴ دلار رسید که در ردیف بیست و هشتم دنیا و نزدیک به کشورهای اروپای جنوبی قرار می‌گیرد (اسپانیا بیش از ۳۳ هزار دلار و آمریکا بیش از ۴۶ هزار دلار است). در سال ۲۰۰۹ لبنیات حدود ۲۱ درصد، پشم ۶٫۳ درصد، میوه ۳٫۵ درصد، ماهی ۳٫۳ درصد و دیگر محصولات کشاورزی و دامپروری از جمله شراب و گوشت ۱۳٫۲ درصد کالاهای صادراتی زلاندنو را تشکیل می‌داده‌اند. در اواخر قرن نوزدهم پشم مهمترین کالای تولیدی نیوزیلندی‌ها بود و صنایعی چون صید نهنگ و فک، تولید الوار، تولید کتان، و استخراج طلا نیز در دوره‌های مختلف در اقتصاد زلاندنو اهمیت داشتند. نوسانات قیمتی در بازارهای جهانی باعث کاهش تولید محصولاتی چون پشم و جایگزینی آن با محصولاتی چون لبنیات و شراب شده‌است. توریسم نیز در سال‌های اخیر اهمیت بیشتری در اقتصاد کشور پیدا کرده‌است. در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ درآمد سرانه و رفاه عمومی در زلاند نو بالاتر از اروپا و آمریکای شمالی بود اما کاهش قیمت پشم و افزایش قیمت نفت در دهه ۱۹۷۰ اقتصاد زلاند نو را با مشکلات جدی روبرو کرد و در دهه‌های بعد اقتصاد زلاندنو تغییرات عمده‌ای را به خود دید. از سال ۲۰۰۰ تاکنون سطح درآمد میانه خانواده‌های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته‌است.
 باوجود این ‌که سطح درآمدهای مردم این کشور پائینتر از بسیاری از کشورهای جهان اول قرار دارد، اما تحقیقات بین‌المللی نشان داده که مردم این کشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند:
  • شاخص توسعه انسانی صندوق توسعه اقتصادی-اجتماعی ملل متحد در سال ۲۰۰۶: سوم
  • کیفیت زندگی مجله اکونومیست در سال ۲۰۰۶: دهم
  • بررسی رضایت از زندگی انستیتو لگاتوم در سال ۲۰۰۷: اول
  • سطح کامروایی عمومی انستیتو لگاتوم در سال ۲۰۰۹: دهم
  • بررسی کیفیت زندگی مؤسسه مرسر در سال ۲۰۱۰: آوکلند چهارمین و ولینگتون دوازدهمین شهر مناسب برای زندگی در دنیا هستند.
  • ضریب جینی (توزیع عادلانه درآمد): ۳۶/۲ (پنجاه و چهارم)
  • شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۰۹: ۱/۲ (اول)
  • آزادی مطبوعات (از خبرنگاران بدون مرز): پنجم
  • شاخص فساد اقتصادی: کشوری که کمترین فساد اقتصادی را دارد. (اول)

نظام مالیاتی/ مالیات بر در آمد:

نرخ مالیات بر در آمد پایین تر از میانگین کشورهای پیشرفته است و انتظار می رود در سالهای آتی کاهش بیشتری داشته باشند. مالیات بر درآمد از حقوق کسر می شود (PAYE) و سه نرخ دارد: پایین (15 درصد برای در آمدهای سالیانه زیر 9500 دلار نیوزیلند)، استاندراد (19.5 درصد) و بالا (33 درصد برای درآمدهای سالیانه بالای 38000 دلار نیوزیلند). افرا د شاغل در نیوزیلند باید در اداره درآمدهای مالیاتی درون کشوری (IRD) در محل اقامت خود ثبت نام کنند که IRD یا کد مالیاتی صادر می کند: گزارش مالیاتی باید سالانه تهیه و تنظیم شود. 

مالیات سود سرمایه CGT:

وجود ندارد. 

مالیات اموال و دارایی ها:

وجود ندارد. 

مالیات بر ارث و هدیه:

در نیوزیلند مالیات بر ارث (در مورد ملک) اخذ نمی شود. هدایای با ارزش بالای 27000 دلار نیوزیلند درهر سال براساس مقیاس تصاعدی و تا حداکثر 25 درصد برای هدایایی که ارزشی بالای 72000 دلار نیوزیلند دارند، مشمول مالیات می شوند. اعانات و هدایایی که به منظور تامین معاش و تحصیل اعضای درجه اول خانواده اعطا می شوند، از مالیات معاف هستند. 

مالیات بر ارزش افزوده / خرید/ فروش:

در نیوزیلند مالیات خدمات و کالاها (GST) اخذ می شود که برای اکثر کالاها و خدمات 15 درصد است و ملکی که در آن اقامت دارید، اجاره درازمدت املاک و خدمات مالی از این مالیات معاف هستند. 

دانشگاه های نیوزیلند:

در نیوزلند دانشگاه‌های مختلفی با کیفیت بالا وجود دارند که عبارتند از:
دانشگاه اوکلند که بر اساس آخرین رده‌بندی علمی دانشگاه‌های معتبر دنیا، در رتبه ۶۴ قرار دارد.
دانشگاه صنعتی اوکلند در شهر اوکلند.
دانشگاه اتاگو در شهر دنیدن.
دانشگاه کانتربوری در شهر کرایست چرچ.
دانشگاه ویکتوریا در شهر ولینگتون.