یک تصویر کلی از استرالیا

استرالیا یکی از قدیمی ترین توده‌های زمینی دنیا است. بزرگترین جزیره مسکونی روی زمین است و ششمین کشور بزرگ دنیا. استرالیا همچنین با داشتن تنها ۶ درصد زمین‌های قابل کشاورزی یکی از خشک‌ترین کشورها است. مسافت‌ها زیاد هستند و دیدارکنندگان اغلب از بزرگی کشور و اینکه مسافرت از یک شهر به شهر دیگر چقدر طول می‌کشد شگفت زده می‌شوند. پرواز بین سیدنی و پرت تقریبا ۵ ساعت طول می‌کشد. استرالیا از نظر مساحت تقریبا به اندازه آمریکا، بزرگتر از دو برابر هندوستان و و ۳۲ برابر انگلیس است.

ساکنان اولیه استرالیا مردم بومی (ابوریجینال) بین حدود ۴۰ هزار تا ۶۰ هزار سال  پیش در استرالیا آغاز به زندگی کرده‌اند و هنوز نیز در این کشور حضور دارند و جمعیتی در حدود ۵۰۰ هزار نفر دارند. سایر مردم استرالیا مهاجر ها یا فرزندان مهاجر هایی هستند که از بیش از ۲۰۰ کشور دنیا به استرالیا مهاجرت کرده‌اند. در سال ۱۹۴۵ جمعیت استرالیا ۷ میلیون نفر بود. امروز جمعیت استرالیا در حدود  ۲۲ میلیون نفر است که نیمی از آنها یا خودشان به استرالیا مهاجرت کرده‌اند یا پدر و مادری دارند که پیش از این به استرالیا مهاجرت کرده‌اند و اکنون در استرالیا اقامت دارند.

استرالیایی ها مردمانی هستند که فارغ از مذهب و نژاد و قومیت و جایگاه اجتماعی شان، در کنار یکدیگر با آرامش و شادی زندگی می‌کنند. آنها که به استرالیا مهاجرت کرده‌اند اغلب پیشینه‌های فرهنگی و مذهبی بسیار متفاوتی دارند. اما به خوبی در استرالیا سکونت کرده‌اند و به جامعه وسیع‌تر پیوسته‌اند. در چارچوب قوانین استرالیا تمام استرالیایی‌ ها حق دارند که فرهنگ و باورهای خود را آزادانه ابراز کنند. در عین حال از همه انتظار می‌رود که به اصول و ارزش‌های مشترکی که روش زندگی استرالیا را پشتیبانی می‌کند احترام  بگذارند و پایبند باشند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ساکنان استرالیا نه تنها گستردگی فرهنگی آنها است، بلکه اتحاد و تعهد بی‌چون و چرای آنها به استرالیا و ارزش‌ حاکم بر آن است. استرالیایی‌ها تفاوت‌های شخصی را به نفع زندگی و اقامت همسایه‌وار با یکدیگر کنار می‌گذارند.

استرالیا از لحاظ جنبه های گوناگون فرهنگی، آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و تاریخی ، متنوع و به نوعی منحصر به فرد است. استرالیا را اغلب با عنوان "کشور خوش اقبالی" یاد می کنند زیرا مردم این کشور از زندگی مرفهی برخوردارند و به خدمات درمانی، بهداشتی و آموزشی با کیفیت عالی دسترسی دارند. استرالیا دارای سواحل بی نظیر، طبیعت بکر و فضای سبز گسترده‌ای می‌باشد. بنابراین جای تعجب نیست که این کشور همواره پذیرای هزاران مهاجری بوده است که آن راجهت اقامت خود برگزیده و زندگی شاد و رضایت بخشی را برای خود رقم زده اند.  
 
فرهنگ استرالیا
فرهنگ استرالیا همانند وسعت این کشور، گسترده و متنوع است. استرالیا کشوری چند فرهنگی و چندملیتی است که آثار آن در خوراک، شیوه زندگی، رسوم و تجربیات فرهنگی این کشور نمود پیدا کرده است. استرالیا میراث گرانبهایی را از مردم بومی این سرزمین به ودیعه گرفته است. میراثی که نقش تعیین کننده ای در سیمای فرهنگی این کشور ایفا می کند.  
 
جمعیت استرالیا
جمعیت استرالیا در جولای سال ۲۰۱۲، حدود ۲۲ میلیون نفر اعلام شده است. ایالاتی که بیشترین جمعیت را در خود جای داده اند عبارتند از: نیو سات ولز (New South Wales)و ویکتوریا (Victoria).  سیدنی مرکز نیو سات ولز(New South Wales)و ملبورن مرکز ایالت ویکتوریا(Victoria)نیز بزرگترین شهر های استرالیا محسوب می شوند. جمعیت استرالیا در منطقه ساحلیان از آدلاید(Adelaide)تا کینز(Cairns)متمرکز شده است و تراکم جمعیت کمتری در پرت (Perth)واقع در غرب استرالیا دیده می شود.
 
آب و هوا
اکثریت مردم استرالیا در بیشترین روزهای سال آب و هوای معتدلی را تجربه می کنند. ایالت های شمالی استرالیا معمولاً همیشه گرم هستند؛ در حالیکه ایالت های جنوبی زمستان های سردی دارند که البته به ندرت دما به زیر صفر می رسد. در فصل زمستان، بارش برف در کوه های مرتفع، امکان ورزش اسکی را در پیست های اسکی جنوب ایالت های نیو سات ولز و ویکتوریا فراهم کرده است.
 
موقعیت جغرافیایی
استرالیا کوچکترین قاره و بزرگترین جزیره دنیا با مساحت ۷،۶۸۲،۳۰۰ کیلومتر مربع  ،ششمین کشور بزرگ دنیا محسوب می شود.
قاره استرالیا بین اقیانوس های هند و آرام واقع شده است. عرض استرالیا )از غرب به شرق۴،۰۰۰( کیلومتر و طول آن)از شمال به جنوب۳،۲۰۰(کیلومتر است. طول خط ساحلی این قاره نیز ۳۶،۷۳۵کیلومتر می‌باشد. کانبرا پایتخت استرالیاست و با جمعیتی حدود ۳۶۰هزار نفر تقریباً در میانهٔ مسیر دو شهر بزرگ استرالیا یعنی ملبورن و سیدنی واقع شده است.   
 
تاریخ
بومیان استرالیا اولین ساکنان این کشور بوده اند که تصور می شود حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار سال پیش  از نقاط نامشخصی در آسیا به این قاره مهاجرت کرده اند. در حالیکه کاپیتان جمیز کوک به عنوان کاشف اروپایی قاره استرالیا در سال ۱۷۷۰ شناخته می شود، تصور می شود که فردی پرتغالی برای اولین بار این کشور را دیده است. این در حالی است که هلندی ها مناطق ساحلی استرالیا را در دهه ۱۶۴۰ کاوش کرده اند.
در ژانویه سال ۱۷۸۸، اولین ساکنان اروپاییِ استرالیا با اولین ناوگان به فرماندهی کاپیتان "آرتور فلیپ" وارد خلیج بوتانی شدند. این کشور در ابتدا مستعمره ای بود که جنایتکاران به آن فرستاده می شدند و در دهه ۱۸۳۰ تعداد ساکنان این کشور افزایش یافت. نقل و انتقال محکومان به مستعمرات شرقی و غربی به ترتیب در سال های ۱۸۵۲ و ۱۸۶۸ممنوع شد.
 
سیستم قضائی
استرالیا تابع نظام دولتی و قانون   Westminster است که از دوران حکومت بریتانیایی ها به ارث رسیده است.
دو حزب اصلی سیاسی و تعدادی از احزاب کوچک تر، مجلس مشترک المنافع استرالیا را تشکیل می دهند و هر ایالت و منطقه توسط دولت خاص خود اداره می شود.
 
 
ایالت ها و مناطق:
استرالیا از شش ایالت و دو منطقه تشکیل شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر ایالت و منطقه به پیوندهای ذیل مراجعه کنید:
New South Wales
Victoria
Queensland
Western Australia
South Australia
Tasmania
Northern Territory
Australian Capital Territory

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استرالیا، وب سایت های زیر را نیز مطالعه کنید:
www.australia.com 
http://australia.gov.au
فرم درخواست
لطفا برای مشاوره خرید و کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را تکمیل نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.