کلیاتی درباره ویکتوریا (VIC)

دولت و سیاست
ویکتوریا دارای یک پارلمان است که بر اساس سیستم وست مینستر حکومت می‌کند. قدرت قانون گذاری بر عهده‌ی فرماندار (نماینده ملکه)،  قوه مجریه (دولت) و دو اتاق قوه مقننه است. پارلمان ویکتوریا شامل مجلس قانون گذاری، شورای قانون گذاری مجلس سنا و ملکه استرالیا است. فرماندار به نخست وزیر و کابینه دولت هم مشاوره می‌رساند. فرماندار ویکتوریا لیندا دسائو است.
 گفته می‌شود ویکتوریایی ها و ملبورنی ها به طور خاص، پیشرفته تر از باقی استرالیایی ها هستند. آنها بیشترین حمایت را از ازدواج همجنس گرایان داشتند و در هیچ کجا به اندازه ویکتوریا، مردم در حمایت از همه پرسی سال ۱۹۹۹ شرکت نکردند.  به طور  کلی از نظر اجتماعی مترقی، حامی چند فرهنگی و به دور از افراط از هر نوعی به شمار می‌روند.
ویکتوریا به ۷۹ بخش شهرداری، شامل ۳۹ ناحیه،۳۲ شهر و ۷ روستا و یک دهکده تقسیم می‌شود.
 
جمعیت و ساختار سنی
سرشماری سال ۲۰۱۱ استرالیا گزارش داد که ساکنین ویکتوریا ۵.۳۵۴.۰۴۲ نفر هستند و تخمین می زنند جمعیت در سال ۲۰۵۰ به ۲/۷ میلیون نفر خواهد رسید. حدود ۷۲ درصد از ویکتوریایی ها در استرالیا به دنیا آمده اند. بزرگترین گروه افراد متولد خارج از استرالیا از بریتانیا، چین، ایتالیا، ویتنام، یونان و نیوزیلند است. بیشتر از ۷۵ درصد از از ویکتوریایی ها در ملبورن زندگی می کنند که در جنوب این ایالت واقع شده است. منطقه شهری ملبورن ۴.۱۷ میلیون نفر جمعیت دارد.
دولت پیش بینی کرده تا سال ۲۰۲۱ ، یک چهارم ویکتوریایی ها بالاتر از ۶۰ سال خواهند داشت.
 
مذهب و تحصیلات
حدود ۶۱.۱ درصد خود را مسیحی معرفی می کنند. که کاتولیک ها با ۲۶.۷ درصد بزرگترین جمعیت مذهبی به شمار می روند. ویکتوریا ۱۵۲.۷۷۵ نفر مسلمان و ۴۵.۱۵۰ نفر یهودی دارد. آیین هندو سریعترین مذهب در حال رشد است. ۲۰ درصد هم هیچ دینی ندارند.
آموزش و پرورش ویکتوریا متشکل از هفت سال آموزش ابتدایی(یک سال آماده سازی) و شش سال آموزش متوسطه است. سالهای پایانی متوسطه برای نوجوانان بالای ۱۷ سال اختیاری است.
دانشگاه ملبورن رتبه یک را در استرالیا و در نیمکره جنوبی، قدیمی ترین دانشگاه است. ویکتوریا ۹ دانشگاه دارد. ویکتوریا ۱۸ موسسه آموزش فنی و پیشبردی دارد.
 
اقتصاد و کشاورزی
ایالت ویکتوریا با تولید یک چهارم ناخالص داخلی کشور دومین اقتصاد بزرگ استرالیا بعد از نیوساوت ولز است. سرمایه گذاری، بیمه و خدمات سرویس دهی بزرگترین بخش تولید درآمد ویکتوریا است.
 مزارع ویکتوریا از باغبانی در مقیاس کوچک تا مقیاس بزرگ، دام و تولید دانه در حال فعالیت است. یک چهارم زمینهای کشاورزی برای محصولات مصرفی استفاده می‌شود. زمین های کشاورزی عمدتا در غرب این ایالت هستند که برای کشت گندم و جو استفاده می شوند و بعد از آن سایر میوه ها. دامداری عمدتا در شمال و غرب این ایالت است که برای مصارف داخلی و صادرات استفاده می شوند. در واقع ویکتوریا گوسفند زنده به شرق میانه برای گوشت و به باقی جهان برای پرورش صادر می‌کند.
 
ویکتوریا دارای طیف گسترده‌ای از شرکتهای سرمایه گذاری ساخت و ساز است و ملبورن به دنبال جیلانگ یکی از مهم ترین شهرهای صنعتی است.  ماشین آلات و تجهیزات ساخت و ساز مهم ترین فعالیت باارزش ایالت است، به دنبالش غذا و تولیدات آشامیدنی.  
صنعت معادن ویکتوریا نیز روی تولید انرژی مواد معدنی، ذغال سنگ، نفت خام و گاز نزدیک به ۹۰ درصد تولید داخلی متمرکز شده است. 
صنایع خدماتی سریعترین رشد در اقتصاد ویکتوریا را دارد که شامل طیف گسترده‌ای از فعالیتهای عمومی، اجتماعی، خدمات شخصی، دارایی یا سرمایه گذاری، بیمه و اموال، خدمات دولتی، حمل و نقل، ارتباطات،  عمده فروشی و خرده فروشی می‌باشد.
 
توریسم
ایالت ویکتوریا دارای مناطق توریستی متعددی است که بعضی از این مناطق توریستی عبارتند از:
-شهر ملبورن و جاذبه های مرکز آن مانند کازینو تاج، باغ وحش، موزه ملبورن، آکواریوم ملبورن.
-بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر خط ساحلی
-جاذبه های طبیعی مانند دوازده حواری، پرتگاه ویلسونس، پنگوئنز فری، دریاچه گیپسلند، غارهای بوکان، دره یارا، نمایشگاه بین المللی هوایی استرالیا و جیلانگ، شبه جزیره بلارین، شبه جزیره مورنینگتن، زمین کریکت ملبورن، گالری ملی ویکتوریا، گشت ساحلی در سواحلی مانند ساحل زنگ ها، تورکی و لورن، ارتفاعات ویکتوریای مرکزی از جمله هایکورتنی در زمستان ها و...
ویکتوریا با وجود اندازه کوچک، دارای آب و هوای متنوع است. در شمال غرب آن، هوا معتدل نیمه خشک در تابستانها، تا معتدل سرد در محدوده سواحل متغیر است.
 
خدمات رفاهی، زیرساخت ها و حمل و نقل
شبکه جاده‌ای ویکتوریا با بزرگراههای کاملا منشعب، از ملبورن به دیگر شهرها و با جاده های فرعی متصل به بزرگراه، به مراکز روستایی دسترسی دارد. خطوط ریلی ویکتوریا شامل مترو ملبورن به سراسر ملبورن و حومه می‌شود. علاوه بر آن چندین اپراتور حمل و نقل گردشگری کوچکتر نیز وجود دارد. ملبورن بزرگترین شبکه جهانی تراموا که در حال حاضر توسط یارا تراموا اداره می‌شود، را دارد. فرودگاه ملبورن بسیار پر رفت و آمد است. فرودگاه آولون، دومین فرودگاه پر رفت و آمد ایالت که دو فرودگاه دیگر هم برای کم کردن ترافیک هوایی ملبورن دارد. فرودگاه همیلتون و پورتلند نیز برای پروازهای داخلی برنامه ریزی شده‌اند. بندر ملبورن بزرگترین بندر تجاری برای رد و بدل محموله در کل استرالیا است. از سال ۲۰۱۳ کشیدن سیگار در تمام ایستگاه های قطار و تراموا و اتوبوس ممنوع اعلام شده است.
انرژی :آب و برق ویکتوریا عمدتا از نیروگاههای ذغال سنگ قهوه‌ای استخراج می‌شود. آب شامل مجموعه‌ای از سدها و مخازن عمدتا با کیفیت بالا و کلر کم، در مرکز ویکتوریا نگهداری می‌شود.
 
 
 
فرم درخواست
لطفا برای مشاوره خرید و کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را تکمیل نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.